Co to są fundusze europejskie?
PIENIĄDZE NA INWESTYCJE!!!. No tak teoretycznie to wiemy, co to są fundusze unijne. Polska jest w Unii Europejskiej od 2004 r. i w związku z tym faktem, otrzymuje pulę pieniędzy, którą możemy wydać na konkretne zaplanowane wcześniej działania np. budowę kilometrów dróg i autostrad, kolejnych lotnisk, szkoleń itp.,jest ona przyznawana co 7 lat , w tedy to odbywają się słynne negocjacje i mamy nowe rozdanie środków. W tym artykule postaram się wam przedstawić na początek konkret co to są te fundusze i o co dokładnie z nimi chodzi.
Unia Europejska dysponuje budżetem, z którego finansuje działania rozwijające regiony i państwa członkowskie, jak i rozwiązujące problemy. W ten sposób realizuje politykę spójności zwaną również polityką strukturalną. Celem głównym tej polityki jest "rozwój krajów i regionów, co zwiększa konkurencyjność krajów członkowskich i samej Unii na globalnym rynku". Oznacza to, że wszystkim krajom należącym do Unii zależy na rozwoju ich samych, ale również każdego innego państwa przynależnego, bo to zwiększa konkurencyjność całej struktury w świecie. Natomiast priorytety i cele szczegółowe są określane w strategii - obecnie obowiązuje ta - EUROPA 2020. W poczet budżetu zalicza się głównie dochody z państw członkowskich, które wpłacają kwoty zależne m.in od PKB kraju. Jak PKB rośnie to trzeba wpłacać więcej ;)
Jak Unia Europejska chce wydać te środki z budżetu to właśnie za pomocą słynnych funduszy, ale ma też również do dyspozycji programy i instrumenty finansowe.
I tak mamy 5 głównych funduszy, które wspierają rozwój gospodarczy:
- Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego - EFFR - jego celem jest zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju regionów, wsparcie inwestycji produkcyjnych i infrastrukturalnych oraz wsparcie udzielane małym i średnim przedsiębiorcom, a także badania naukowe i rozwój technologiczny, ochrona środowiska, rozwój turystyki i kultury, rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz współpracę przygraniczną.
- Europejski Fundusz Społeczny - EFS - głównym celem funduszu jest walka z bezrobociem w krajach członkowskich. Zwiększenie możliwość zatrudnienia i kształcenia. Pieniądze z EFS-u współfinansują pomoc dla różnych regionów i grup społecznych, w szczególności dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz dla ludzi młodych wchodzących na rynek pracy.
- Fundusz Spójności - przeznaczony dla tych państw, których dochód narodowy brutto na mieszkańca wynosi mniej niż 90% średniej w Unii. Jego celem jest zredukowanie różnic gospodarczych i społecznych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wsparcie w zakresie infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich - zajmuje się wspieraniem przekształceń struktury rolnictwa oraz wspomaganiem rozwoju obszarów wiejskich.
- Europejski Fundusz Morski i Rybacki - fundusz wspiera restrukturyzację rybołówstwa
fundusze inwestycyjne
- Europejski Fundusz Solidarności - wsparcie w przypadku klęsk żywiołowych,
- Instrument Pomocy Przedakcesyjnej (IAP)- stanowi wsparcie dla krajów kandydujących i dla potencjalnych kandydatów.
Instrumenty finansowe:
- JASPERS i JASMINE - finansują wsparcie techniczne przy przygotowaniu dużych projektów infrastrukturalnych,
- JEREMIE - ułatwia małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) dostęp do mikrofinansowania,
- JESSICA - wspomaga rozwój obszarów miejskich
Fundusze Unijne - jaka jest ich świadomość wsparcia regionów
Jeśli chodzi o znajomość funduszy i ich świadomości wśród mieszkańców UE, to z badań prowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że 76% Polaków słyszało o projektach współfinansowanych przez UE, których celem jest rozwój obszaru na którym mieszkają, jesteśmy dużo lepsi pod tym względem od innych mieszkańców Unii, gdzie tylko 34% słyszało o takich projektach. Odnośnie wpływu jaki projekty te miały na rozwój miasta lub regionu 90% uważa, że był on pozytywny. Polacy wiedzę o projektach i funduszach czerpią głównie z internetu oraz telewizji na dalszych miejscach jest prasa regionalna i ogólnokrajowa oraz radio.
Jeśli zaś chodzi o same fundusze to słyszało o nich aż 80% respondentów, natomiast stricte o EFRR słyszało 44% Polaków, a o Funduszu Spójności już tylko 3%. 59 % osób, które słyszały o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności wskazały, że odczuło korzyść z projektu finansowanego przez te fundusze.
Na podstawie tych wyników, widać wyraźnie, że duża większość Polaków słyszała o funduszach unijnych i projektach współfinansowanych z UE, wiedzę czerpią głównie z masowych mediów telewizji, internetu i są przekonani, że finansowane przez nie projekty maiły pozytywny wpływ na region. To dobry wynik, kładziony głównie poprzez nacisk na promocję samych projektów, bo każdy kto podróżuje tramwajem we Wrocławiu i zapewne w innych miejscach również, widzi naklejki i informacje o współfinansowaniu z UE, mniejsza o to z jakiego jest to funduszu ważne jest, to że takie działania budują świadomość wsparcia regionu, miasta przez fundusze. Sama nie jednokrotnie zamawiałam materiały promocyjne z odpowiednimi logotypami i informacją o współfinansowaniu, bardzo to było pilnowane i sprawdzane podczas kontroli projektów właśnie po to by idea szła w świat. Mam wrażenie, że w Polsce chyba się udało :)
A wy jak sądzicie udało się rozpropagować idee funduszy unijnych, które z wyżej wymienionych najczęściej "rzucają się w oczy" a może korzystaliście z wsparcia, któregoś z nich. Podzielcie się opinią.
JEŚLI CHCECIE BYĆ NA BIEŻĄCO W TYM TEMACIE ZAPRASZAM DO POLUBIENIA BLOGA NA Facebooku