Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy? Czyli finansowanie szkoleń, kursów dla pracowników i pracodawców.
Szkolenia i kursy dla pracowników i pracodawców - Krajowy Fundusz Szkoleniowy |
Krajowy Fundusz Szkoleniowy to nowość. Został utworzony po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w 2014 r, jest tworzony ze środków Funduszu Pracy na który zrzucają się przedsiębiorcy. Ma za zadanie zapobiegać utracie pracy z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań rynku, a także wspierać pozycję przedsiębiorstw i ich pracowników poprzez finansowanie kształcenia ustawicznego.
Dla kogo wsparcie?
O wsparcie na sfinansowanie szkoleń, kursów zawodowych czy studiów występują pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w
podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących
w firmie. Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy są zatrudnieni pracownicy, a także czy jest to praca na pełen czy część etatu.
Co roku Rada Rynku Pracy wyznacza priorytety wg. których wydatkowane są środki. W 2016 roku są to:
- Kształcenie zawodowe, które jest w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, a celem jest uzyskanie lub uaktualnienie kwalifikacji zawodowych;
- Wsparcie pracowników, którzy, przez co najmniej 15 lat prac pracowali w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
- Wsparcie młodych do 30 roku życia, co do których przedsiębiorca ma zawartą umowę z starostą powiatowym na refundację m.in. części kosztów wynagrodzeń, nagród.
Na co?
W ramach KFS, pieniądze można przeznaczyć na:
- określenie potrzeb firmy w zakresie kształcenia ustawicznego, które ma być dofinansowane,
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształcenie
Zasady finansowania:
Całość dofinansowania to max ok.11 tyś zł (300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku).
W przypadku
mikroprzedsiębiorstwa, tj. pracodawcy zatrudniającego do 10 osób, można sfinansować 100% kosztów. Pozostali pracodawcy muszą wnieść wkład własny w wysokości 20% skalkulowanych kosztów szkoleń.
W jaki sposób starać się o wsparcie na szkolenia?
W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek wraz z załącznikami, który znajduje się na stronie właściwego Powiatowego Urzędu Pracy i zlożyć w terminie wyznaczonym w urzędzie lub elektronicznie. W przypadku gdy chcemy wniosek złożyć elektronicznie musimy posiadać tzw. profil zaufany lub dysponować podpisem elektronicznym. Po pozytywnej weryfikacji następuje podpisanie umowy z PUP.
Należy bezwzględnie pamiętać, że to pracodawca musi podpisać umowę z pracownikiem. Umowa powinna określać m.in.
zobowiązania pracownika do udziału w szkoleniu, kursie, ponieważ nieukończenie np. szkolenia skutkuje dla pracodawcy koniecznością zwrotu
środków.
Oczywiście realizacja postanowień umowy podlega kontroli przez PUP. Na żądanie pracodawca obowiązany jest też udzielić informacji statystycznych o uczestnikach biorących udział.
Oczywiście realizacja postanowień umowy podlega kontroli przez PUP. Na żądanie pracodawca obowiązany jest też udzielić informacji statystycznych o uczestnikach biorących udział.
Popularność KFS
Z roku na rok popularność funduszu rośnie, we Wrocławiu w 2016 złożono 320 wniosków na kilkanaście milionów złotych, pula KFS na ten rok wynosi 3 mln 400 tyś. co oznacza, że wielu przedsiębiorców nie zrealizuje swoich planów szkolenia pracowników. Polacy chcą się szkolić i podnosić kwalifikacje, jednakże niejednokrotnie pracodawców zwłaszcza tych najmniejszych nie stać na finansowanie drogich kursów czy studiów podyplomowych. Ewidentnie istnieje luka w tym obszarze, pomimo wielu lat działania Europejskiego Funduszu Społecznego i szkoleń oferowanych w ramach m in. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013, w dalszym ciągu przedsiębiorcy wymagają wsparcia i pomocy przy finansowaniu kształcenia. Korzyść zarówno dla pracodawcy jak i przedsiębiorcy jest oczywista.
Finansowanie szkoleń w ramach środków dostępnych przez PUP odbywa się nie tylko za pomocą KFS, ale również bonów szkoleniowych, staży itp. Planuje poświęcić kilka wpisów na wyjaśnienie jak skorzystać z tych form wsparcia. Dajcie znać w komentarzach czy jesteście zainteresowani taką tematyką, oraz a propos dzisiejszego tematu co sądzicie o zasadach KFS i jego utworzeniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz