wtorek, 15 marca 2016

Jak przedsiębiorca może uzyskać wsparcie z PUP na szkolenie czyli garść informacji o Trójstronnych Umowach Szkoleniowych ?

Trójstronne Umowy Szkoleniowe

Powiatowy Urząd Pracy organizuje szkolenie, na wniosek pracodawcy, który zamierza zatrudnić bezrobotną osobę. Szkolenie zorganizowane jest na podstawie Trójstronnej Umowy Szkoleniowej, która zostaje zawarta pomiędzy PUP a pracodawcą i instytucją szkoleniową. Ewidentną zaletą tej formy wsparcia, jest dostosowanie szkolenia pod konkretne potrzeby pracodawcy, firma zyskuje wyszkolonego pracownika o skonkretyzowanych umiejętnościach, kwalifikacjach.

 

Dla kogo Trójstronna Umowa Szkoleniowa?

 

TUS jest dla wszystkich pracodawców, którzy zamierzają zatrudnić bezrobotnych skierowanych przez urząd pracy na wskazane w umowie szkolenie. Z tym, że nie każdy przedsiębiorca, może wystosować wniosek o to wsparcie, gdyż zgodnie z definicją zawartą w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca to jednostka organizacyjna, która zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Oznacza to, że pracodawcą nie jest tzw. jednoosobowa działalność gospodarcza, w przypadku Trójstronnej Umowy Szkoleniowej  musimy mieć zatrudnionego przynajmniej jednego pracownika. 

 W jaki sposób należy wnioskować o TUS?

Pracodawca zainteresowany szkoleniem dostosowanym do jego potrzeb, składa w powiatowym urzędzie pracy wniosek, w którym należy wskazać:
  • informacje dotyczące potrzeb szkoleniowych pracodawcy:
  • program szkolenia
  • pożądany poziom i rodzaj wykształcenia lub kwalifikacji kandydatów na szkolenie
  • zakres umiejętności, uprawnień, kwalifikacji do uzyskania w wyniku szkolenia
  • liczba uczestników
  • uzasadnienie wniosku 
  • zgłosić ofertę pracy
  • wymienić osoby bezrobotne, które po przeszkoleniu zostaną zatrudnione
Wniosek zawierać może także wskazanie preferowanego realizatora szkolenia, terminu i miejsca realizacji. 
Pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego na okres co najmniej 6 miesięcy w trakcie lub po ukończeniu szkolenia. 

Opinia o Trójstronnych Umowach Szkoleniowych

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wprowadziła szereg nowych instrumentów, które maja wspierać zarówno bezrobotnych w znalezieniu pracy jak i przedsiębiorców w poszukiwaniach kandydatów do pracy. W przypadku gdy przedsiębiorca poszukuje na rynku osób, które powinni posiadać kwalifikacje specyficzne dla jego środowiska biznesowego, a kandydaci nie spełniają wymagań do zatrudnienia, jedynym wyjściem jest wyszkolić odpowiedniego kandydata. I tutaj na pomoc przychodzi nam urząd pracy. Uszyte szkolenie na miarę plus odpowiedni kandydat, który jest odpowiednio sprofilowany może rozwiązać nasz problem. 
Jedynym minusem, który może i pewnie odstrasza niejednego chętnego jest konieczność zatrudnienia osoby bezrobotnej na okres 6 miesięcy. Wiele osób pewnie zadaje sobie pytanie co w przypadku, gdy dana osoba nie sprawdzi się na tym stanowisku, co jeśli zrezygnuje z pracy lub jeśli będę musiał ją zwolnić. Wystarczającym jest podpisanie umowy z daną osobą bezrobotną na okres 6 miesięcy, a warunek zatrudnienia zostanie spełniony, tym samym zostanie wypełnione nasze zobowiązanie. Jeśli w trakcie trwania zatrudnienia pojawią się problemy z pracownikiem należy o tym fakcie powiadomić urząd pracy, gdyż w przypadku zwolnienia pracownika bez ewidentnej przyczyny grozi nam kara finansowa i zwrot kosztów szkolenia. Z drugiej zaś strony bezrobotny, również podejmuje zobowiązanie do podjęcia zatrudnienia na okres 6 miesięcy, z informacji uzyskanych w PUP wynika, że on również godzi się na takie zobowiązanie i doskonale zna warunki zatrudnienia. 
Odpowiednio dobrany program szkoleniowy na który przedsiębiorcy mają realny wpływ jest alternatywą dla szkoleń grupowych, gdzie program jest z góry narzucony, a kwalifikacje uzyskane mogą nie być przydatne dla każdego pracodawcy. Trójstronne Umowy Szkoleniowe wydają się być idealnym rozwiązaniem zwłaszcza, że celem finansowanych przez urząd pracy szkoleń jest zdobycie zatrudnienia.

Dajcie znać co sądzicie o takiej formie wsparcia oferowanej przez urzędy pracy dla przedsiębiorców chcących zatrudniać pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Czy to dobry pomysł, a może warto byłoby coś zmienić? Jakie są wasze propozycje.  

Zapraszam również do komentowania na profilu Facebook

Źródła

http://www.dolnoslascypracodawcy.pl//Ekspertyza_dialog_na_regionalnym_rynku_pracy.pdf
http://wroclaw.praca.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz