niedziela, 20 marca 2016

Szkolenia, kursy, warsztaty - czy jest mi to w ogóle potrzebne?


Jedyne co jest pewne w naszym życiu to śmierć i podatki, od siebie dodałabym że jeszcze zmiana. Zmieniamy się my wewnętrznie, zmienia się otaczająca nas rzeczywistość. Niektóre zmiany są dla nas korzystne, inne mniej, z jednych jesteśmy bardzo zadowoleni i wręcz oczekujemy, aż coś się w końcu zmieni, inne są dla nas źródłem niepewności, napięć i konkretnych problemów z którymi musimy się zmierzyć lub już się zmagamy. Jeśli wiemy, że nadchodzi nieuniknione, możemy się przygotować.

Niedawno sama przygotowywałam się do takiej zmiany w moim życiu, takiej na którą czekałam bardzo, ale jednocześnie równie mocno obawiałam się jak to będzie. 
Co zatem zrobiłam i jak wyglądała moja droga :
  • rozpoczęłam poszukiwania informacji w internecie, wiele stron, forów internetowych, blogów usianych jest milionem porad i informacji. Jest to dobre źródło, ale niestety wiedza jest nieusystematyzowana, bardzo chaotyczna gdzie w gąszczu i natłoku różnych komunikatów, można się zagubić. Często po kliku chwilach dochodzimy do wniosku, że wiemy mniej zanim zaczeliśmy naszą wstępną analizę. Wiem, że nic nie wiem.
  • następnie przeszłam do podręczników, poradników itp. - tu wiedza jest usystematyzowana, mamy rzetelne informacje o interesującym nas zagadnieniu, często poparte faktami naukowymi i to w sumie bardzo dobrze :) nie są to mądrości ludowe, które często można spotkać podczas wstępnej selekcji informacji w internecie, jednakże z drugiej strony trzeba poświecić sporo czasu na zapoznanie się z lekturą i okazuje się, że mamy do czynienia z suchymi faktami. Często są one poparte przykładami, lecz ciężko czasami wyobrazić sobie na podstawie przypadku np. Carol z USA co mogłaby w danej sytuacji zrobić Agata w Polsce. Poza tym wiedza ta jest nie przetestowana przez nas, co ogranicza się do posiadania konkretnych informacji często niewykorzystanych nigdy w praktyce. Choć znam takiego jegomościa co twierdzi, że doskonale umie jeździć na nartach i pewnie skakałby na nich równie świetnie bo dużo ogląda zawodów, czyta cały czas o tym sporcie i jakby jeszcze więcej poczytał o technice to już byłby "w ogródku i witał się z gąską". Jednakże, o ile nie doświadczymy czegoś, ciężko jest mówić o tym, że mamy jakieś umiejętności, lub chociaż pełne wyobrażenie o danym zagadnieniu. Wiem, że coś wiem, ale nie potrafię.
  • dalej zapisałam się na kurs przygotowawczy - specjalnie dedykowany dla tych osób, które spodziewają się tej konkretnej zmiany w swoim życiu i tu oprócz wiedzy teoretycznej, którą otrzymałam w pigułce, miałam szansę na konfrontację moich wyobrażeń z faktami oraz zadawania pytań, które rozwiały większą część moich wątpliwości.Czy skorzystałam na kursie: zdecydowanie tak - byłam bardziej przygotowana, pewna siebie już nie bałam się tak bardzo, choć nie mogłam w pełni doświadczyć, to ćwiczenia i wiedza sprawiły, że byłam spokojniejsza i gotowa na wszystko. Po prostu wiedziałam czego mogę się spodziewać i ustalić swoje strategie reakcji, przećwiczyć je porozmawiać z innymi osobami, wymienić doświadczenia opinie i skonfrontować je z innymi. Uzyskać wiele cennych rad. Już teraz mogę to stwierdzić w 100%, że choć mogłam nie zapisywać się, a pewnie i tak jakoś mniej lub bardziej poradziłabym sobie z problemami i trudnościami, to uważam że warto było. Mniej stresu i często wylanych łez jest warte każdych pieniędzy. Dodatkowo zyskałam grupę wsparcia, gdyż często podczas szkoleń, warsztatów rodzą się nowe znajomości, które owocują na przyszłość. Wiem, że wiem i potrafię.
  • Gdy zmiana się dokonała i byłam wstanie pokonać część problemów samodzielnie, wyposażona oczywiście w nowe strategie działania, grupę wsparcia i podręczniki, pojawiły się nowe, kolejne, tym razem zamiast z kursu skorzystałam z specjalistycznego warsztatu. Obecnie jestem już na etapie, gdzie swobodnie stosuję nowe umiejętności i nabytą wiedzę, jest to poziom na którym nie muszę ciągle zastanawiać się jak nabyte umiejętności wykorzystać . Nie wiem, że wiem i potrafię. 


Podsumowując:
Szkolenie -  jest to zorganizowana forma nauki mająca na celu podniesienie wiedzy z zakresu danej dziedziny, ogólnej świadomości na temat tej dziedziny, czy też poznanie zachowań i postaw pozwalających radzić sobie z poszczególnymi problemami w danej dziedzinie. Szkolenie może mieć formę wykładu, warsztatu, symulacji czy ćwiczeń,
Kurs - cykl edukacyjnych zajęć, służących zdobyciu wiedzy i umiejętności (np. zawodowych) w określonym zakresie.
 Zatem szkolenia i kursy:
Cele Szkoleń

 
Zapraszam do komentowania, co sądzicie o szkoleniach, kursach, warsztatach, o ich celach? Czy uczestniczycie z własnej inicjatywy czy może kieruje was pracodawca? W jaki sposób nabywacie nową wiedzę i umiejętności? Podzielcie się proszę ze mną swoimi uwagami :) I oczywiście infografika musi być :) podoba wam się? Napiszcie w komentarzach.

Źródła:

Przygotowanie szkolenia Mariola Laguna, Paweł Fortuna, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2015;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kurs;
Planowanie działań szkoleniowych Agnieszka Lipka, materiał podyplomowe studia Trener Biznesu w WSB 2008;
Podręcznik coachingu Julie Starr, oficyna Wolters Kluwer Business, 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz